عضویت در خبرنامه

انواع روغن های پایه سینتتیک

شش نوع پایه اصلی در توسعه روان کننده های مصنوعی استفاده می شود که هر دارای خواص و کاربردهای منحصر به فرد خود میباشد:

سیلیکون ها:

سیلیکون ها به دلیل نوسانات کم، بی اثر بودن بیشتر آلاینده های شیمیایی و پایداری حرارتی در کاربردهای شدید و همچنین عملکرد آن ها در محیط های با دمای پایین بیشتر کاربرد دارند.

این ویژگی ها آن ها را به یک گزینه عالی برای استفاده به عنوان سیالات انتقال حرارت، کاربردهای ویژه گریس و سیالات ترمز خودرو DOT Type ۵ تبدیل می کند.
نکته اول اینکه نمی توان از آن ها در روانکاری سیلندر موتورهای احتراق داخلی استفاده کرد زیرا محصول جانبی احتراق دی اکسید سیلیکون است.
و نکته دوم اینکه این روغن ها برای مصارف تحمل فشار EP مناسب نیستند و افزودنی های EP هم با آن ها سازگار نیست.
ولی در عوض عمر آن ها و پایداری هیدرولیتیک آن ها بسیار عالی است.
دی استرها:

دی استرها در طول جنگ جهانی دوم توسعه یافتند و محصول واکنش الکل های زنجیره بلند و اسیده ای کربوکسیلیک هستند.از لحاظ تاریخی، آن ها به عنوان روان کننده های کمپرسور رفت و برگشتی به دلیل تمایل کم به کوکینگ در دماهای ۴۰۰ درجه فارنهایت یا بالاتر موثر بوده اند.همچنین قابلیت حل و جلوگیری عالی را فراهم می کنند.سیالات جدیدتر، مانند پلی استرها، نیازهای بسیاری از کاربردهایی که قبلا توسط دی استرها پر شده بودند را برآورده می کنند.

پلی استرها:

در مواردی که در دمای بالا که پایداری اکسیداسیون بسیار مهم است عمدتا پلی استرها جایگزین دی استرها می شوند.کاربردهای رایج شامل استفاده از آن ها به عنوان روان کننده در موتورهای هواپیما، توربین های گازی با دمای بالا، سیالات هیدرولیک و به عنوان سیالات تبادل حرارت است.آن ها همچنین می توانند به عنوان یک پایه مخلوط شده با PAO ها برای افزایش حلالیت افزودنی و کاهش تمایل PAO ها به کوچک شدن و سخت شدن الاستومر ها استفاده شوند.

پلی آلفا اولفین ها (PAO) : 
PAO ها پلیمرهای هیدروکربنی هستند که با الیگومریزاسیون کاتالیزوری آلفین های آلفای خطی مانند آلفا دسن ساخته می شوند.روغن های PAO روانکار هایی با عملکرد بالا هستند که و شاخص گرانروی و پایداری هیدرولیتیکی بالایی دارند.PAO ها متداول ترین مورد استفاده هستند و به طور کلی نسبت به سایر روانکارهای سینتتیک متداول تر هستند.از این روغن ها در موتور خودروهای سواری و همچنین تجهیزات صنعتی استفاده میکنند.
فسفات استرها:
استرهای فسفات در کاربردهایی که ایمنی و مقاومت در برابر آتش ملاحظات حیاتی هستند، که شامل سیالات هیدرولیک مقاوم در برابر آتش و سیالات هواپیما می شود، ارزشمند هستند. نقاط اشتعال بالا و نقاط آتش نشانی مقاومت آنها را در برابر اشتعال افزایش می دهد و حرارت کم احتراق آنها باعث می شود مایعات خود خاموش شونده عالی باشند. با این حال، آنها دارای چندین نقطه ضعف از جمله پایداری هیدرولیتیک ضعیف هستند که می تواند منجر به تشکیل محصولات جانبی اسیدی تهاجمی شود. هنگام استفاده باید احتیاط کرد زیرا آنها همچنین می توانند واکنش نشان دهند و انواع درزگیرها و رنگ های رایج را تخریب کنند.
پلی اتیلن گلایکول ها (PAG) : 
روغن های PAG روانکاری با کیفیت، شاخص ویسکوزیته طبیعی بالا و پایداری دمایی خوب را ارائه می دهند. سیالات پایه PAG به دو شکل محلول و نامحلول در آب و در طیف وسیعی از گریدهای ویسکوزیته موجود هستند. آنها نوسانات کمی را در کاربردهای با دمای بالا ارائه می دهند و می توانند در محیط های با دمای بالا و پایین استفاده شوند. آنها معمولاً به عنوان خاموش کننده، سیالات فلزکاری، روان کننده های مواد غذایی و به عنوان روان کننده در تجهیزات هیدرولیک و کمپرسور استفاده می شوند. با این حال، روغن‌های PAG محلول در آب با روغن‌های نفتی ناسازگار هستند و باید در انتقال تجهیزات از روغن‌های هیدروکربنی به روغن‌های PAG دقت شود.

پیام بگذارید