عضویت در خبرنامه

تفاوت روغن موتورهای سینتتیک و معدنی

روغن­های سنتتیک در حالت کلی از روغن های پایه معدنی یا همان معمولی در قسمت های مورد استفاده ماشین یا حتی از روغن هایی که افزودنی  دارند بهتر عمل میکنند و ممکن هست که شما ندانید دلیل این کارآیی بیشتر چیست.بنابراین ما باید تفاوت های اساسی بین روغن های سنتتیک و روغن های مرسوم را بدانیم  و فاکتورهای تاثیرگذار را در نظر بگیریم.

تفاوت های بین روغن های سنتتیک و معدنی

تعداد بسیار  زیادی روغن سنتتیک جهت خریدن وجود دارد که از روغن­های پایه  و نیمه سنتتیک ساخته میشوند.روغن­های مصنوعی تصفیه و تقطیر می­شوند و به مولکول­های اصلی خود تجزیه می­شوند.این فرآیند تصفیه، ناخالصی ها را حذف می کند و اجازه می دهد تا روغن متناسب با موتورهای مدرن طراحی شود.روغن­های نیمه سنتتیک روغنی هستند که حداکثر 30درصد از روغن پایه­ی سنتتیک تشکیل شده است.روغن‌های مصنوعی معمولاً اصطکاک کمتری ایجاد می‌کنند و پایدارتر هستند و اغلب از روغن‌های غیرسنتتیک بیشتر دوام می‌آورند.از سوی دیگر، روغن موتور معدنی، روان‌کننده‌ای است که مستقیماً از نفت خام تولید می‌شود.دارای خواص عالی است که به آن اجازه می دهد تا در دماهای بالا روانکاری کند و همچنین پایداری خود را در مدت زمان طولانی حفظ کند.در حقیقت، روغن های مصنوعی زندگی خود را به عنوان روغن معمولی آغاز می کنند و سپس برای بهبود خواص محافظتی و روان کننده آن اصلاح می شوند.برخی از ترکیبات روغن مصنوعی به طور خاص برای افزایش عملکرد و عمر خودروهای پرمصرف طراحی شده اند روغن های دیگر به صراحت برای موتورهای با کارایی بالا و برخی برای افزایش بهره وری سوخت طراحی شده اند.

مزیت های روغن­های سنتتیک

افزایش روانکاری: اکثر روغن‌های مصنوعی بلافاصله شروع به روان‌کاری می‌کنند و توانایی روغن برای روان‌کاری قطعات موتور را افزایش می‌دهند و آنها را به‌ویژه در دماهای بالا نرم نگه می‌دارند. این باعث کاهش سایش در دراز مدت می شود و ممکن است باعث شود موتور شما دوام بیشتری داشته باشد

پایداری بهتر: روغن های مصنوعی به طور خاص برای حفظ ویسکوزیته خود در دماهای بالاتر و در مدت زمان طولانی تر طراحی شده اند. این به شما کمک می کند از چندین طریق از سایش موتور جلوگیری کنید. این اجازه می دهد تا روغن به طور موثرتری به قطعات موتور “چسبیده”، محافظت بهتری در برابر سایش ایجاد کند، و همچنین کار بیشتری برای محافظت از موتور شما در برابر استارت خشک انجام می دهد. “شروع خشک” زمانی رخ می دهد که ماشین شما برای مدت طولانی در حالت خاموش باشد. نیروی جاذبه روغن را به سمت پایین موتور می کشد، که باعث می شود اجزای بالای موتور روغن کاری خود را از دست بدهند و بدون محافظت کار کنند. افزودنی های مصنوعی با کمک به روغن برای حفظ ویسکوزیته، اثرات “شروع خشک” را کاهش می دهند.

کاهش تخریب: روغن‌های مصنوعی کمتر مستعد تجزیه می‌شوند و این بدان معناست که به اندازه روغن‌های معمولی نیازی به تعویض ندارند. خاصیت ارتجاعی بیشتر روغن مصنوعی همچنین به این معنی است که موتور شما در کل دوره های سرویس محافظت بهتری دارد.

رسوبات پایین: از آنجایی که روغن های معمولی شکسته می شوند، به طور منظم روی اجزای موتور رسوب می گذارند که به آنها “لجن” می گویند. این امر به ویژه در موتورهایی که برای مدت زمان طولانی کار می کنند یا در شرایط سخت رانده می شوند، رایج است. وقتی این روغن ها تجزیه می شوند، به معنای واقعی کلمه به سطوح مختلف موتور می چسبند. روغن های مصنوعی کمتر این کار را انجام می دهند. در واقع فقط  تعداد اندکی  از روغن های معمولی موجود هستند که در واقع توانایی حذف برخی از این رسوبات را دارند.

خلاصه

خواصی که روغن معمولی را از روغن های مصنوعی جدا می کند به طرق مختلف روی موتور شما تأثیر می گذارد. اما به یاد داشته باشید که این نوع روغن ها به هیچ وجه کاملا ضروری نیستند. اگرچه خواص روغن مصنوعی برتر در نظر گرفته می شود، روغن معمولی به خوبی از موتور خودروی شما محافظت می کند. مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای کارکرد روان خودرو خود انجام دهید، پیروی از توصیه‌های سازنده خودرو و دستورالعمل‌های فاصله زمانی سرویس است. زمانی که مهندسان در حال طراحی موتور هستند، بسته به دمای موتور و سرعت چرخش آن،  یک نرخ جریان روغن معین در سراسر سیستم را در نظر می­گیرند.با بالا رفتن سن روغن‌ها به تدریج شروع به شکستن می‌کنند و ویژگی‌های جریان آن‌ها تغییر می‌کند و میزان محافظت موتور شما در برابر سایش زمانی که خارج از محدوده طراحی اصلی خود کار می‌کند تغییر می‌کند.در حالی که احساس می شود از منظر ویسکوزیته، احتمالاً با تعویض منظم روغن معمولی خود، محافظت از روغن مصنوعی را به دست آورید، اکثر روغن های مصنوعی حاوی مواد افزودنی با کیفیت برتر هستند که منجر به یک موتور تمیزتر و نرم تر می شود روغن .برای بسیاری از وسایل نقلیه، مصنوعی ممکن است انتخاب بهتری برای عملکرد کلی موتور باشد.بزرگترین مشکلی که می تواند بر انتخاب روغن کاری شما تأثیر بگذارد ممکن است صرفاً هزینه آن باشد.اما اگر به دنبال محافظت برتر و تعویض روغن کمتر هستید، روغن های مصنوعی ممکن است انتخاب پیشنهادی برای شما باشند.

.

پیام بگذارید